Moja droga do bogactwa
Polscy 20-latkowie w porównaniu z ich kolegami z innych krajów Unii Europejskiej bardzo rzadko decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. Większość z nich marzy o etacie – najchętniej w administracji publicznej. To poważny problem polskiej gospodarki. Brak obecności młodych podejmujących wyzwanie prowadzenia własnej działalności blokuje rozwój i ogranicza innowacyjność polskiej gospodarki.
Chcąc zachęcić młodych do aktywności Fundacja Lepsza Polska zrealizowała projekt „Moja droga do bogactwa”. W jego ramach powstał cykl krótkich filmów prezentujących przyczyny sukcesu naszych przedsiębiorców – zarówno tych znanych, jak i tych, którzy właśnie odnoszą swoje pierwsze biznesowe zwycięstwa. Pokazały one, dlaczego warto być przedsiębiorczym, co jest potrzebne, aby odnieść sukces, a także co było największą przeszkodą dla naszych bohaterów. Filmy można zobaczyć na fanpage’u fundacji.
Fundacja przygotowała raport „Przedsiębiorczość, głupcze! Jak wejść na drogę do bogactwa?„. Analizujemy w nim problemy, przed jakimi stają dzisiaj polscy przedsiębiorcy. Wskazujemy również szereg konkretnych rozwiązań, których wprowadzenie w życie ułatwiłoby prowadzenie biznesu w naszym kraju. Jedną z obserwacji, jakie poczyniliśmy w trakcie prac nad raportem, był relatywnie niski poziom przedsiębiorczości w młodym pokoleniu. Dlatego tym razem położyliśmy nacisk na współpracę z młodymi przedsiębiorcami – zarówno tymi, którzy odnieśli już sukces, jak i z tymi, którzy właśnie otwierają swoją pierwszą firmę.
6 maja 2015 roku wystartował konkurs na filmik na temat „Co musi się zmienić w Polsce, abym założył własną firmę”. Konkurs wygrał Szymon Brylski.
Partnerem projektu jest Santander Universidades realizowany w Polsce przez Bank Zachodni WBK. Jednym z fundamentów polityki społecznego zaangażowania prowadzonej przez Bank Zachodni WBK jest wspieranie szkolnictwa wyższego, badań naukowych oraz idei przedsiębiorczości. Założenia te realizowane są poprzez zainaugurowany w grudniu 2011 roku program Santander Universidades. Obecnie należy do niego 43 uczelnie wyższe z największych ośrodków akademickich.
Przynależność do programu jest dla polskich uczelni wyznacznikiem prestiżu, a także świadczy o chęci międzynarodowego rozwoju oraz wyróżnienia się w środowisku akademickim pod względem oferowanych możliwości edukacyjnych.
Polskie uczelnie aktywnie korzystają z możliwości jakie daje Santander Univeridades. Biorą udział w programach globalnych organizowanych przez najlepsze światowe uczelnie takie jak Harvard Law School, Uniwersytet Browna, Uniwersytet Kalifornijski, Uniwersytet w Pensylwanii, Uniwersytet Narodowy w Singapurze czy Uniwersytet w Kolonii, realizują programy stypendialne, a także indywidualne programy badawcze z zakresu przedsiębiorczości, rozwoju badań naukowych, szczególnie w zakresie nowych technologii, mobilności studentów oraz pracowników, promocji kultury oraz języka hiszpańskiego, a także rozwoju networkingu i wymiany wiedzy na ogólnoświatowym poziomie.